půjčte si obytný vůz    kupte si obytný vůz
Chcete auto? Volejte
608 965 069 nebo 602 601 314
Pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kolik to žere ??

Napsal(a)  25 lis 2016

Tak mě zase po dlouhé době stavěla silniční kontrola v mém voze Toyota Yaris Hybrid a první dotaz policajta byl "kolik to žere?". Přijedu do Barumky a první dotaz "kolik to žere?". Kteréhokoli zákazníka vezu z nádraží, tak byste nevěřili, na co se zeptá prvně. Toto mě tedy inspirovalo, napsat "zprávu" o mých dosavadních poznatcích s Toyotou Yaris hybrid.

Auto jsem kupoval v 06/2016 fungl nové a můj první dotaz před koupí byl jak jinak, než "kolik to žere?". Po necelých 5 měsících mám najeto 14.000km a už konečně vím, kolik to žere. Papírově je psaná průměrná spotřeba 3,3 litrů na sto kilometrů. Musím ale konstatovat, že platí stará pravda "papír snese všechno". Tuto spotřebu si zřejmě "starej Toyota" vycucal z hubenýho prstu, protože jsem ji ještě nikdy nedosáhl, natož průměrně. Průměr počítám na plnou nádrž, do které se vejde něco kolem 30 litrů naturalu. V létě jsem na ni najížděl kolem 720km, nyní v zimě jsem rád za 620km, spíše ale 600km. Prostým matematickým úkonem dojdeme k průměrné letní spotřebě 4,1 a v zimě 5 litrů. Je ale pravda, že jezdím většinou dost kopcovaté terény a jednu pětinu provozu mám na dálnici. Protože s autem jezdím skutečně kombinovaný provoz a poměrně dost na šetřílka, troufám si tvrdit, že stejné a nebo podobné spotřeby bych dosáhl i s jakýmkoli jiným malolitrážním autem také a nemusím na to mít hybríska, který je o cca 40.000Kč dražší, než to samé auto v čistě benzínové verzi.

Druhá strana mince je ale ekologie, protože po městě jezdí auto téměř stále na elektriku (auto se dobíjí samo rekuperací a přebytečnou energií bez dobíjení ze zásuvky) a naše děti a vnoučata nemusí dýchat ten smrad z vrčících aut na křižovatce. No a když chcete šetřit přírodu, jezdíte dost značnou část běžného provozu také na přebytečnou elektriku, což zajistíte volitelným ECO modem a nebo lehkou nohou. Emisní limity tedy dosahuje toto vozítko skvělé i bez vynálezů zkázy, které se dnes musí do normálních spalovacích motorů montovat. Dalším kladem tohoto auta je neustálá snaha řidiče dosáhnout co nejmenší spotřeby, což i mě donutilo jezdit mnohem pomaleji, než jsem byl zvyklý z třílitrového šestiválcového BMW. Hybríska si pochvaluje i manželka, protože jsem prý konečně ukončil období nízkých průletů a jako správný budoucí důchodce začínám pomalu ale jistě na silnicích dokonce i překážet.

I já, odpůrce oblbování zákazníků, jsem se tedy nechal nalákat spotřebou na koupi Toyoty Yaris Hybrid, abych si odzkoušel hybridní pohon na vlastní kůži. Přestože jsem ze spotřeby lehce zklamaný a z hlediska ekonomického to mysl nedává, došel jsem k závěru, že hybridní auto je naprosto skvělá věc, která vás rozhodně nutí, když už nic jiného, k ekologickému smýšlení. Připadám si jako mnohem menší kazisvět, než když jsem sám dojížděl do práce dvotunovým, třílitrovým a kombíkovým šestiválcem, za kterého když jsem vzal, tak chcípaly mouchy v okolí 300 metrů. Věřím, že hybridní auta společně s elektrombily jsou budoucnost a když už snižovat emisní normy u aut, tak jedině tímto způsobem.

Celkové hodnocení Toyoty Yaris Hybrid s plnou výbavou je zatím velmi dobré. Auto je sice relativně malé, ale na moje účely dostačující, zvládá se mnou i delší dálniční cesty do Německa, dokonce přežilo přejezd D1 do Brna a zpět bez toho, aby něco odpadlo a hlavně, denně mě vozí do práce a zpět, no a celkově mě hrozně zklidňuje. Hybrísek mě velice příjemně překvapil vším možným, jenom né spotřebou, což mu ale ve finále odpustím a je to u tohoto auta pro mě čím dál tím méně důležité, byť to bylo původně prioritou. Třeba si to ještě sedne a když né, tak se nic neděje, počkám si na novější, ještě úspornější technologii.

Kdybyste měli zájem si před zvažovanou koupí nového auta odzkoušet, jak to jede, jak to funguje, nabízím jak zkušební jízdu, tak prohlídku, tak popovídáníčko u nás v Rakaru. Rád se s Vámi podělím o své poznatky.

Zdraví vás Jiří Mayer

  • Sledujte nás

    • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.